AnasayfaTürkiyem TürkiySSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Emel Müftüoğlu

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
AdminTurk
Yönetici
Yönetici

Rep Gücü : 0
Rep Puanı : 74

Rep Sistemi
Başarı Puanı:
500/500  (500/500)
Güçlülük:
500/500  (500/500)
Seviye:
500/500  (500/500)

MesajKonu: Emel Müftüoğlu   C.tesi Eyl. 20, 2008 6:05 am

Emel Müftüoğlu, 1961 İzmir doğumlu. Asker kızı olması nedeniyle Türkiye'nin pek çok ilinde, orta ve lise ögrenimimi tamamladı. Liseden sonra İstanbul Devlet Konservatuarı Şan Bölümüne devam etti.

1985'de Güneş gazetesinin açmış olduğu bir ses yarışmasında birinci oldu. Daha sonra aynı yarışmanın ikincisi Erdal Çelik ile birlikte (Emel-Erdal ikilisi) Atilla Özdemiroğlu'nun kurmuş oldugu ART adlı şirkete "Sevmek Öyle Birşey", "Alaturka Benim Canım" adlı iki albüm yaptı.

1989'da Özer Plak ile anlaştı.Yoğun bir çalışma sonunda 1990 yılında ilk solo albümü olan "Karlar Düşer" piyasaya sürüldü ve yılın en iyi satış grafiğini yakaladı.

1992'de "Faka Bastın" albümü müzik piyasasına bomba gibi düştü.Bu albüm Türk Pop tarihinin bir dönüm noktası sayılabilir.Müzik tarihinde billboard’u yapılan ilk albüm olan Faka Bastın adlı parçanın klibini de Sinan Çetin yönetmişti.O yıla kadar klipleri hep televizyon yönetmenleri çekiyordu.İlk defa bir sinema yönetmeni bir kliple izleyici karşısına çıkmıştı.

1994'de Emel'ce albümü yapıldı, bu albümde de albümün fotografları ve imaj Fransa'da gerçekleştirildi. Albümdeki "Korkuyorum" ve "Deli Et Beni" şarkılarının klipleri çok uzun süre gündemde kalmıştır.

1995'de "Hovarda" adlı single piyasaya çıktı. Bir albüm kadar iyi bir satış grafiği yakalayan Hovarda hala bu konudaki rekorlarını elinde tutmaktadır.

1996'da ise Raks Müzik’ten Sezen Aksu'nun 10 şarkısının bulunduğu ve prodüktörlüğünü yaptığı "Ruhun Duymaz" albümü çıktı.

1998 Emel’in müzik kariyerindeki önemli tarihlerden birisidir.Albümlerinde genelde değişmeyen isimler olan Murat Yeter, Aykut Gürel, İskender Paydaş, Sezen Aksu, Şehrazat, Harun Kolçak, Ümit Sayın, Nazan Öncel, Altan Çetin, Ercan Saatçi ve Mustafa Sandal ile birlikte çalışılan Gönülden Gönüle albümü müzikmarketlerdeki yerini aldı.

2000 yılıyla Emel artık bazı albümlerde art direktörlük yapmaya başladı.Seçilen albümler genelde Şahin Özer’in bağlı olduğu pop müzik şarkıcılarıydı. Ferda Anıl Yarkın "Yaralıyım", Deniz Seki "Anlattım", Murat Başaran "Azıcık Ucundan", Fulden Uras "Birileri Gelse" gibi albümlerin kaset kapaklarından promosyon (televizyon, radyo, basın) çalışmalarıyla bizzat kendisi ilgilenmeye başladı.

Hala Sezen Aksu, Şehrazat başta olmak üzere, Serdar Ortaç, Ümit Sayın, Harun Kolçak, Altan Çetin, Metin Arolat gibi isimlerle çalışmalarına devam ediyor.

____________Üye İmzası____________
Yiğidi Gül Ağlatır.
Kullanıcı profilini gör

Emel Müftüoğlu
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası